Yüklüyor...

DUMAN DEDEKTÖRLERİ

DUMAN DEDEKTÖRÜ
Iyonizasyon Duman Dedektörleri; Dumani algilayan bir hücre içindeki iyonizasyon akiminin degisiminde algilama yapilir. Ancak radyoaktif madde içermesinden dolayi birçok firma tarafindan üretimleri durdurulmustur. Optik duman dedektörlerinde ise algilama hücresinde bir isik kaynagi ve bu isik kaynaginin bir alicisi mevcuttur. Duman bu hücre içine girdiginde isik dagilir ve algilama gerçeklesir. Isin tipi duman dedektörleri ise digerlerinden farkli olarak alici verici prensibine göre çalisirlar.Bir vericiden yayilan infrared isik kaynagi bir aliciya ulasir. Yangin durumunda olusan duman bu infrared isigi kestiginde algilama durumu olusur.

ISI DEDEKTÖRÜ

Sabit sicaklik dedektörünün monte edildigi yerdeki sicaklik belli bir degere ulastiginda algilama yapar. 60' ve 90' çogunlukta kullanilan tipleridir. Ancak degisik uygulamalar için degisik tipleri de mevcuttur. Sicaklik artis hizi dedektörü hava sicakliginin belirli bir zaman araligindaki artisini ölçerek, bu artisin normalin üzerinde olmasi durumunda algilama yapar.

ALEV DEDEKTÖRÜ

Alev dedektörü yanginin alev asamasini görerek algilama yapar. Alevin yapisinda bulunan ultraviyole ve/veya infrared isinimi algilarlar.

duman_dedektoru.jpg

Bu kategori altında herhangi bir ürün yok